První a největší NFT tržiště na světě

Foto: Pixabay

OpenSea je v současné době největším tržištěm s NFT, na jaké můžete narazit. Zároveň se jedná o první platformu svého druhu, na které se sdružuje ohromný počet vyznavačů této netradiční „kryptoměny“. V našem dnešním článku se proto podíváme na to, jak OpenSea funguje a jaké služby svým klientům přináší.

Historie OpenSea

OpenSea je dílem Devina Finzera a Alexe Atallaha a jejich původní myšlenkou bylo vytvořit webový prostor, na kterém by bylo možné prodávat digitální aktiva. To je napadlo při hraní blockchainové hry postavené na síti Etherea – CryptoKitties. Trh s postavičkami ze hry totiž neexistoval, a právě díky nim se tak mohlo roku 2017 zrodit OpenSea.

Tvorba, nákup i prodej NFT na jednom místě

Jak sám jeho název napovídá (Open Sea – Otevřené moře), funguje toto tržiště na principu otevřeného tržiště, kde může vytvářet, nakupovat i prodávat vytvářet NFT úplně každý. Na tomto tržišti zároveň neprobíhá úschova NFT třetí stranou, díky čemuž s NFT obchodujete na bázi uživatel s uživatelem (peer-to-peer, chcete-li).

Pro uskutečnění obchodu na OpenSea budete potřebovat kryptoměnovou peněženku a kryptoměny v hodnotě maximálně pár tisíců korun. Právě prostřednictvím kryptoměn totiž za jednotlivá NFT do své sbírky platíte. Kryptoměny slouží také pro zaplacení poplatku v případě, že teprve své vlastní NFT vytváříte.

Pozor na poplatky

U NFT tržišť obecně si musíte dávat velkou pozor na výši poplatků. Jelikož platba probíhá v kryptoměně, vždy je nutné zaplatit poplatek za transakci. Ten je většinou nastaven okolo 5-50 dolarů.

Největší pozor si však musíte dát na licenční poplatky pro tvůrce. Jedná se ve své podstatě o takové tantiémy, které tvůrce obdrží pokaždé, když dojde k přeprodeji jeho dílka. Tato částka se na OpenSea pohybuje okolo 2,5-10 %.

Poplatky však nejsou spojené pouze s tvůrci, ale také s tržištěm samotným. Konkrétně OpenSea si za každou uskutečněnou transakci účtuje poplatek ve výši 2,5 % z ní.

OpenSea – Shrnutí

Hledáte-li prověřené, vysoce likvidní a spolehlivé tržiště, OpenSea rozhodně vaše představy naplní. Nabízí veškeré portfolio služeb, které jsou pro obchod s NFT nepostradatelné, a také pestrou nabídku samotných tokenů. Je navíc vhodné jak pro začátečníky, tak i pro zkušené obchodníky.

Zdroj: OpenSea.io

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Karel Porezný 62 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*