51% útok = největší nebezpečí pro blockchain?

attack
Foto: Pixabay.com

Nebudeme si nic nalhávat, kryptoměny nejsou ani přes ty nejlepší technologické vychytávky zcela v bezpečí. V rámci dnešního článku se proto podíváme na jeden z možná nejznámějších možných útoků, jenž cílí na celý blockchain – útok 51 %.

O co jde?

Jak jistě víte nejen z našich článků, hlavní myšlenkou a stavebním kamenem kryptoměn je jejich decentralizace, kdy je digitální moc nad celou sítí rozložena do rukou všech uzlů v ní. Odměna vám tak připadá dle toho, kolik síti věnujete energie nebo kapitálu. K čemu ale dojde, pokud byste získali nadpoloviční většinu výkonu či kapitálu na síti? Prakticky byste převzali kontrolu nad všemi transakcemi v ní.

Pomocí tohoto útoku byste tak mohli přetvořit blockchain a historie transakcí v něm tak, aby byly vámi vybrané transakce vystornovány, jako by k nim nikdy nedošlo a kryptoměna by putovala zpět k vám. Jelikož vlastníte více než polovinu sítě, nemohlo by dojít k odmítnutí takových transakcí zbytkem sítě, a ta by ji zkrátka musela chtě nechtě přijmout.

Může k 51 % útoku dojít?

Ano, ovšem v dnešních podmínkách už spíše jen teoreticky. K tomu existuje hned několik důvodů. Vezměte si jenom fakt, jak energeticky náročné je samotné působení v síti kryptoměny, natož vlastnit její nadpoloviční většinu. Právě z tohoto důvodu se 51 % útoku u větších kryptoměn s ohromně náročnou sítí rozhodně nemusíte bát.

V minulosti k tomu docházelo u menších kryptoměn, které nikdo netěžil a získat nadpoloviční většinu tak nebylo až tak složité. Jenže tento útok má ještě jedno úskalí a tím je fakt, že jej zkrátka nelze udržet v tajnosti více jak několik hodin. Jakmile je odhalen okamžitě dojde ke snížení hodnoty kryptoměny, díky čemuž sice můžete zvrátit své transakce, ale můžete přijít klidně i o 90 % jejich hodnoty. Připočítejte si účet za elektřinu a dostáváte se fakticky do ztráty.

Slovo závěrem

51 % útok skutečně mohl představovat pro blockchain obrovské nebezpečí, avšak s rostoucími cenami energií a jeho zvyšující se technickou náročností je prakticky nemožné či absolutně zbytečné se k němu uchylovat, byť u těch nejméně těžených mincí. Navíc pomocí něho dochází k jejich znehodnocení, takže si na žádné pohádkové bohatství opravdu nepřijdete.

Zdroj: blockchain.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*