Všechny zajímavé události okolo bitcoinu a kryptoměn za poslední rok

Foto: Midjourney

Rok 2023 byl pro bitcoin a kryptoměny ve znamení regulací, institucionální adopce a také významného nárůstu ceny. Jedná se tedy o rok plný zajímavých událostí, včetně ukončení činnosti CZ na pozici šéfa Binance.

2023 v kryptoměnách

Letošní rok začal zajímavě už v lednu, kdy bitcoin zaznamenal letošní nejnižší cenu na 16 680 dolary (teď stojí více než dvojnásobek – 40 000 dolarů). V únoru se poprvé psalo o SEC ve spojení s kryptoměnami na titulních stranách novin, kdy komise zakázala stakování na burze Kraken a uložila pokutu 30 milionů dolarů. V březnu došlo ke krachu banky Silicon Valley a lidé začali ve velkém nakupovat bitcoinu. Zároveň přišla společnost Arbitrum se svým vlastním řešením na druhé vrstvě Etherea. V dubnu společnost ARK Invest znovu požádala o vlastní bitcoinové ETF, což jen potvrzuje propojení kryptoměn a tradičního finančního trhu. O měsíc později začalo také první vyšetřování Binance, kvůli podezření z porušení sankcí mířících na Rusko. V červnu pak začala SEC podávat první žaloby na Binance a Coinbase kvůli obchodování s neregistrovanými cennými papíry.

Ve stejný měsíc BlackRock poprvé požádat o své bitcoinové ETF a hned v červenci následovaly společnosti Fidelity, Wisdom Tree, VanEck a Bitwise. Šéf BlackRocku také označil bitcoin za možnou finanční revoluci. V červenci si společnost Ripple vyslechla, že jejich token XRP není cenným papírem. V srpnu spustil PayPal vlastní stablecoin PYUSD a Coinbase vlastní druhou vrstvu Base. V září spustila japonská investiční banka Nomura bitcoinový fond a hned v říjnu bylo spuštěno první ethereové ETF. Následoval dramatický listopad, během kterého byl Sam Bankman-Fried shledán vinným ve všech sedmi bodech obžaloby, BlackRock požádala o vlastní ethereové ETF a z Binance odešel dlouholetý šéf Changpeng Zhao, který ještě zaplatil pokutu 4,3 miliardy dolarů. Aktuálně se bitcoin pohybuje kolem 44 000 dolarů a každý, kdo koupil bitcoiny na začátku roku má nyní více než dvojnásobek. Gratulujeme.

Zdroj: Beincrypto.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*