Centralizované vs decentralizované burzy

bitcoin
Foto: Pixabay.com

Možná jste si již všimli, že ve světě kryptoměn neexistuje pouze jeden typ kryptoměnové burzy, ale hned dva. Konkrétně máme na mysli decentralizované a centralizované burzy. Jaký je ale mezi nimi rozdíl? Na které z nich je lepší obchodovat a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Na všechny tyto informace se pokusíme odpovědět v rámci našeho dnešního článku.  

Centralizované burzy

Mezi centralizované burzy (zkratka CEX) v současnosti (2022) řadíme naprostou většinu krypto burz. Najít mezi nimi můžete například Binance nebo Coinmate, jimž jsme se věnovali i v rámci našich článků. Jedná se o léty prověřený model, který v obchodním světě funguje již více než sto let.

Tyto burzy jsou schopné klientům nabídnout velké množství služeb, jež jsou při možnostech obchodování zkrátka neocenitelné. Za všechny jmenujme například futures kontrakty, staking a další populární nástroje, díky nimž můžete měnit své obchodní strategie.

Centralizované burzy však mají jednu zásadní nevýhodu. Prostředky, s nimiž na burzu vstupujete, musíte uchovávat na účtu vedeném u burzy. Tím je burze prakticky svěřujete a ona s nimi může nakládat (podobně jako například banky). Jestliže se však burza dostane například do krachu nebo insolvence, zmizí spolu s ní povětšinou i vaše prostředky (viz nedávný krach FTX burzy). Problémem také je, že burzy musí ověřovat totožnost svých klientů a dodržovat zákony vztahující se k praní špinavých peněz, čímž prakticky mizí ze hry jakákoli anonymita.

Decentralizované burzy

Decentralizované burzy (DEX) prostředky svých klientů neuchovávají a ani nefungují jako prostředník při provádění obchodu. Za bezpečnost prostředků tak ručí jen a pouze sami uživatelé. Tyto burzy také nijak neověřují identitu svých klientů a nejsou ani povinny hledět na zákony týkající se praní špinavých peněz. Decentralizované burzy tak nabízejí mnohem větší svobodu a ctí ducha anonymity. Zároveň také nabízejí mnohem větší množství kryptoměn, protože si je v rámci nich může vytvořit prakticky každý.

Samozřejmě i decentralizované burzy však mají své vady na kráse. Jednou z nich je opravdu velká složitost, jež běžného uživatele prakticky okamžitě odradí. Zároveň se jedná doslova jedná o líheň různých podvodníků, jež samozřejmě mohou pod rouškou anonymity zneužívat nezkušené obchodníky. Opomenout také nesmíme vysoké poplatky, jež jsou mnohdy i několikrát vyšší než u CEX burz.

Zdroj: bitcoin.org

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*