Co je to seed a k čemu slouží?

btc
Foto: Pixabay.com

S pojmem seed se setkáte především v kontextu krypto peněženek. Jestliže už vám některá říká pane, jistě již víte, o co jde, a tento článek můžete bez obav vynechat. Pro naprosté začátečníky však jde o jednu z klíčových věcí, bez které se při zakládání krypto peněženek a jejich propojování s dalšími krypto nástroji zkrátka neobejdete.

Co je to seed?

Pojmy seed či seed phrase se ve zkratce označuje jakási bezpečností fráze, pomocí které je při ztrátě či ukradení kryptoměnové peněženky získat zpět svá aktiva v kryptu. Seed se obvykle skládá z 12, 18 nebo i 24 anglických slov jdoucích za sebou v konkrétním pořadí, které je třeba si zapamatovat. Jedná se tedy o jakousi propracovanější obdobu bezpečnostních otázek, jež jsou běžně využívány například při ztrátě hesla od e-mailového účtu nebo počítače.

Seed si můžete buďto nechat automaticky vygenerovat samotnou peněženkou nebo si ze seznamu podporovaných slov pro konkrétní peněženku můžete sestavit svůj vlastní. Je naprosto nezbytné si slova v seedu zapsat, a to v tom pořadí, v jakém jdou po sobě. Pořadí nesmíte nikdy změnit, mohlo by dojít k trvalému zablokování vaší peněženky! Rozhodně si jej také nezaznamenávejte do zařízení jako je mobil či počítač. V případě útoku by se stal snadným soustem pro nenechavé hackery.

Kdy potřebuji seed?

Seed využijete v případech, kdy dojde ke ztrátě, poškození nebo selhání vaší kryptoměnové peněženky. Díky němu si ji totiž můžete bez problémů obnovit například z jiného zařízení a nadále jí disponovat.

Co když seed ztratím?

V případě ztráty seedu vám nezbývá nic jiného než doufat, že se s vaší krypto peněženkou nikdy nic nestane (a na to bychom nespoléhali). Pokud jej totiž ztratíte a například vaše hardwarová peněženka bude mít poruchu, kvůli které se do ní nepůjde dostat, nenávratně přijdete také o všechny prostředky, které na ní máte.

Zdroj: coinbase.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*